"Cred Lui (Hristos) ca unui Împărat şi Dumnezeu!"

Viața parohiei August 19, 2013

Binecuvântare cerească s-a pogorât duminică, 04 august 2013, peste prunca Amalia Elena, fiica familiei Ovidiu-Florin şi Andreea Damian, din Iaşi, care a primit Sfintele Taine ale Botezului, Mirungerii şi Euharistiei, în micul paraclis al parohiei Dancaş.

Aşadar, după săvârşirea Sfintei Liturghii, în prezenţa mai multor enoriaşi, familia Iulian şi Alexandra Ciobanu din Iaşi, au mărturisit, pentru pruncă, credinţa în Dumnezeul Cel adevărat, Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh, Treimea Cea deofiinţă şi nedespărţiţă, devenindu-i, astfel, chezaşi ai mărturisirii şi părinţi spirituali.

Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să dăruiască tuturor – pruncei, naşilor, părinţilor şi celor prezenţi – mântuire, sănătate, viaţă îndelungată şi bună sporire în toate cele de folos!