Prăznuirea Sf. Mc. Fanurie și cerc pastoral în parohia Dancaș

Viața parohiei August 29, 2013

Sărbătoarea Sf. Mc. Fanurie, cel de-al treilea ocrotitor al parohiei Dancaș, a adunat, și în acest an, în numele Mântuitorului Iisus Hristos, cler și popor în rugăciune.

Seara, pe 26 august, începând cu orele 1700, s-a săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată de tradiționala agapă.

A doua zi, pe 27 august, ziua de prăznuire a Sf. Mc.Fanurie, credincioșii din satul Dancaș și din împrejurimi, au participat la Sfânta Liturghie. Totodată, a fost întrunirea Cercului pastoral nr. 3 – Sf. Ap. și Ev. Ioan Teologul, unde s-a prezentat referatul cu tema Ortodoxia azi, fenomenul sectar și legislația românească în domeniu.

După dezbateri și luări de cuvânt privind subiectul principal – prozelitismul agresiv din ultima perioadă practicat de unele secte – cu toții au participat la agapa frățească.

Credincioșii, împreună cu preotul paroh, mulțumim tuturor oaspeților și preoților care, prin prezența și rugăciunea lor, au făcut sărbătoarea satului mai frumoasă:

Pc. Pr. Protopop, Mihail Roșu,

Pc. Pr. Romeo Ungureanu – parohia Ciurbești,