Marșul pentru familie - rugăciune pentru normalitate.

Viața parohiei Iulie 2, 2014

În data de 01 iunie 2014, de Ziua Internațională a copilului, câțiva credincioși ai parohiei Dancaș au participat, alături de preotul paroh și împreună cu alte câteva mii de credincioși sau susținători ai valorilor tradiționale ale familiei –aproximativ 8000 (și nu sute, așa cum ,,eronat” și, mai mult sau mai puțin, ,,deontologic”, s-a scris în presa ,,imparțială și profesinistă” locală și/sau națională), la marșul organizat în acest scop în orașul Iași, cu plecare din Parcul Copou și punct de oprire Palatul Culturii .

A fost un marș-rugăciune, decent, fără scandări, fără a cerși audiență cu orice preț, ci doar o deșteptare a conștiințelor, a deciziilor înțelepte care nu discriminează majoritatea și normalitatea sub pretextul respectării drepturilor omului (oare sunt respectate drepturile copiilor care pot fi ,,înfiați” de către cupluri de același sex?), ajungându-se astfel, deosebit de periculos pentru viitorul mai mult sau mai puțin îndepărtat al Europei, la o dictatură a așa-ziselor minorități sexuale.

Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu, Cel ce a binecuvântat nunta din Cana Galileii (și binecuvântează fiecare nuntă prin Sfânta Taină a Cununiei) să dăruiască înțelepciune celor ce iau decizii, răsplată celor ce se ostenesc, iertare celor ce greșesc și mântuire tuturor celor ce fac voia Lui. Amin.