Vizita pr. Protopop Mihail Roșu în parohia Dancaș

Viața parohiei Iulie 23, 2012

Parohia Dancaș din Protopopiatul Iași III a primit sâmbătă, 23 iunie 2012 vizita pr. protopop al Protopopiatului Iași III, Mihail Roșu, care a oficiat în sobor Vecernia și Litia. Totodată, părintele Protopop a vizitat și locul care a fost sfințit pentru construirea bisericii.

Ulterior, părintele Protopop s-a întâlnit la sediul Protopopiatului Iași 3 cu primarul comunei Miroslava, Dan Niță, discutând despre ajutorul oferit de primărie la construcția bisericii din această parohie. Potrivit pr. paroh Claudiu Constantin Gheorghiasa, proiectul construcției a fost aprobat.

Satul Dancaș este singurul sat din comuna Miroslava care nu are încă o biserică. Acest lucru este cauzat şi de numărul mic de locuitori: aproximativ 177 în 60 de case locuite permanent. Sfintele slujbe sunt oficiate în prezent într-un paraclis amenajat.

Parohia Dancaș îi are ca ocrotitori pe Sfinții Împărați, întocmai cu apostolii, Constantin și mama sa, Elena. (Maria Burlă)