Sfântul Mucenic Fanurie, prăznuit în parohia Dancaș

Viața parohiei Septembrie 4, 2012

Pe 27 august 2012, biserica din Dancaş a prăznuit pe Sfântul Mucenic Fanurie, cel de-al treilea ocrotitor  al său, după Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa, Elena.  La Sfânta Liturghie a participat un sobor de preoţi, condus de Pc. Pr. Protopop al Protopopiatului Iaşi III, Mihail Roşu.

Toţi credincioşii care au luat parte la slujba hramului au fost invitaţi la agapa fraţească. Părintele paroh Claudiu Constantin Gheorghiasa mulţumește  tuturor  părinţilor care au slujit: Pc. Pr. Protopop, Mihail Roşu, Pc. Pr. Popovici Ilie – Dănuţ, de la Parohia Sf. Ilie, Dancu, Pc. Pr. Amaziliţei Adrian, de la parohia Horpaz, Pc. Pr. Ciornovalic Mihai, de la parohia Păun, Pc. Pr. Merişescu Victor Gabriel, de la parohia Dumitreştii Gălăţii, Pc. Pr. Grierosu Vasile Răzvan, de la parohia Zanea şi Pc. Pr. Duca Daniel de la parohia Cuza Vodă, Dorobanţ.

Totodată, sfinția sa mulțumește și tuturor credincioşilor parohiei care au ajutat, prin jertfa lor, ca această sărbătoare a satului să fie un câştig duhovnicesc pentru toţi participanţii. Dumnezeu să răsplătescă tuturor! (Maria Burlă)