Preot Gheorghiasa Claudiu Constantin

Preoți slujitori Iulie 6, 2012

P.C. Pr. Gheorghiasa Claudiu Constantin s-a  născut pe 27 august 1980, în Iaşi, dintr-o familie de buni creştini. Părinţii, împreună cu bunicii, i-au insuflat de mic dragostea faţă de Dumnezeu şi Biserică, astfel că, atunci când rudele îl întrebau „ce vrea să se facă atunci când va fi mare?”, răspundea cu bucurie: „preot!”.

Dumnezeu l-a învrednicit să fie hirotonit preot pe 26 iunie 2011, de către Înaltpreasfinţia Sa, Părintele TEOFAN, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Sfânta Taină a Preoţiei a primit-o la Piatra Neamţ, în Biserica „Sf. Ioan Domnesc”, după ce, cu o săptămână înainte (pe 19 iunie 2011), în satul Dancaş, a fost hirotonit diacon de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-Vicar al Arhirhiepiscopiei Iaşilor.

Studiile primare şi gimnaziale le-a făcut în Iaşi. A urmat, apoi, studiile liceale la Grupul Şcolar „Virgil Madgearu”, profilul „finanţe-contabilitate” (1995-1999).

Între anii 2000-2004, a urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, secţia Pastorală, pe care le-a finalizat cu diplomă de licenţă, urmând, apoi, între anii 2012-2014 cursurile de masterat la secția ”Teologie practică și pastoral-misionară”.

Între anii 2004-2008 a urmat cursurile Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor, secţia Finanţe-Bănci, finalizate cu diplomă de licenţă, după care a absolvit cursurile de Master în Managementul Resurselor Umane (2008-2010) din cadrul aceleeaşi facultăţi.

Din anul 2007 până în anul 2012 a fost profesor titular pe catedra de Religie de la Şcoala cu clasele I-VIII, Golăieşti.

Începând cu luna iunie a anului 2012, a fost numit în postul de Secretar al Protopopiatului Iaşi 3. A activat în această funcție până pe data de 23 septembrie 2013, când a fost angajat ca economist de patrimoniu la Sectorul economic al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Începând cu data de 01 octombrie 2015 a fost numit Director activități neeconomice în cadrul Sectorului economico-financir al Arhiepiscopiei Iașilor.

În anul 2009, pe 12 iulie, S-a căsătorit cu d-ra Răşcanu Emilia.

Soţia sa, Prezbitera Emilia GHEORGHIASA, s-a născut pe 21 decembrie 1983, în Iaşi, într-o familie credincioasă unde a beneficiat, de asemenea, de o educaţie creştină aleasă.

Este absolventă a Facultăţii de Filosofie din Iaşi, specializarea Asistenţă socială, urmând apoi, cursurile de Master universitar – Managementul resurselor umane- din cadrul Facultăţii de Economie şi Aminnistrarea Afacerilor, Iaşi.

Dumnezeu i-a binecuvântat cu doi băieți: primul născut pe 19 noiembrie 2010 şi botezat David – Mihail, al doilea, născut pe 05 decembrie 2014 și botezat Iacob-Nicolae.

Data hirotonire: 2011-06-26

Citește alte articole despre: biografie dancas preot slujitor