Rugăciune pentru pneumologii ieşeni

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 17, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Programul liturgic a început aseară cu slujba Vecerniei unită cu Litia şi va continua astăzi cu Utrenia, Acatistul şi Sfânta Liturghie. La final, se va oficia Parastasul pentru ctitorii locaşului de închinare şi pentru doamnele Societăţii Ortodoxe a Femeilor Române (SOFR) - filiala Iaşi, care s-au mutat la Domnul. În continuare, în amfiteatrul Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie din Iaşi, vor începe manifestările din cadrul „Zilei Pneumologului Ieşean“. Se vor oficia Parastasul pentru angajaţii care au plecat la Domnul şi o slujbă de Te Deum pentru toate binefacerile primite asupra personalului şi pacienţilor din unitate. „Prin acest moment de rugăciune, ne arătăm recunoştinţa faţă de angajaţii care au lucrat din 1970, când s-a înfiinţat spitalul, până în prezent. Pentru noi, foştii angajaţi reprezintă modele de urmat pe linia profesională. Invităm pe toţi cei ce doresc să participe la acest eveniment. Mulţumim conducerii spitalului pentru implicarea în buna organizare“, a spus părintele Dumitru Păduraru, misionar de caritate în cadrul Spitalului de Pneumoftiziologie. În ultimul deceniu, au fost întreprinse mai multe demersuri pentru întocmirea documentaţiei necesare reabilitării Bisericii „Sfinţii Atanasie şi Chiril“. În prezent, documentaţia este în curs de finalizare, după cum a menţionat părintele misionar de caritate Dumitru Păduraru. „În primă fază, se va crea cadrul care să susţină biserica, iar următoarele etape constau în intervenţii până la cornişă, la turnul clopotniţă şi la acoperiş“, a precizat părintele Dumitru Păduraru.